niedziela, 24 maja 2009

Warszawa przeciwko korridzie – demonstracja i wykład 29-30.05


W imię tradycji i wątpliwej rozrywki w okrutny sposób ginie rocznie ok. 30 tysięcy byków. Wbrew obiegowej opinii, byk w walce z matadorem nie ma cienia szansy. Chociaż specjalnie do tego celu hodowane byki dobierane są pod kątem wykazywanej agresji, zabiegi, którym są poddawane przed walką, pozbawiają ich jakichkolwiek szans na uniknięcie śmierci. Przed walką byki nie otrzymują pożywienia i wody – dzięki temu wycieńczony byk jest mniej niebezpieczny. By zwiększyć szanse człowieka dodatkowo piłuje się rogi byka, podcina jego racice czy smaruje oczy wazeliną. Wypuszczony z ciemnego pomieszczenia byk jest przerażony i zestresowany, czuje się zaszczuty i zdezorientowany, szaleje z bólu.

By sprzeciwić się temu procederowi oraz by wyrazić solidarność z aktywistami biorącymi udział w demonstracjach przeciwko korridzie w Hiszpanii i na całym świecie, Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt wraz z Kolektywem Lalucza (Toruń) zaprasza na pierwszą ogólnopolską demonstrację przeciwko korridzie oraz na wykład Xaviera Bayle’a - hiszpańskiego artysty oraz działacza na rzecz praw zwierząt.

Demonstracja odbędzie się pod Ambasadą Hiszpanii w Warszawie na ul. Myśliwieckiej 4 w piątek 29 maja o godzinie 14:00. Wykład Xaviera Bayle’a odbędzie się w Instytucie Iberystyki UW w sobotę 30 maja o godzinie 12:00. W trakcie demonstracji sześć nagich, leżących na ziemi osób, z wbitymi w plecy banderillami, symbolizować będzie sześć byków zabijanych w trakcie korridy. Zostaną przedstawione również zdjęcia z korridy oraz apel do ambasadora Hiszpanii w języku hiszpańskim i polskim. Wykład jest multimedialną prezentacją, w trakcie której szczegółowo przedstawiane są wszystkie etapy korridy, od hodowli byka po jego śmierć.


1 komentarz:

  1. Wykład dostępny jest już on-line!
    http://www.blog.viva.org.pl/2009/06/28/cala-prawda-o-corridzie-wyklad-wreszcie-on-line/

    OdpowiedzUsuń

Najbliższe wydarzenie

W tej chwili planujemy nowe, ciekawe wydarzenia. Zachęcamy do regularnego odwiedzania bloga!